Lato w marketingu? Okazja do przygotowania się na pracowity czwarty kwartał
Czy u Ciebie też latem biuro zwalnia obroty? Jest mniej pilnych projektów, niski sezon na wyprzedaże, targi czy konferencje, a połowa personelu i tak jest na urlopie. Dla działu marketingu jest to jednak idealny moment, aby przygotować się na pracowity ostatni kwartał.
Niezależnie od tego, czy jesteś marketerem w korporacji, mniejszej firmie, czy prowadzisz działalność gospodarczą na własny rachunek teraz jest doskonały czas na uporządkowanie zasobów marketingowych oraz odnowienie materiałów marketingowych i sprzedażowych.
Przygotowałem dla Ciebie kilka praktycznych list zadań, co możesz zrobić, aby przygotować się na ostatni kwartał roku.
Materiały prezentacyjne – checklista
Jeśli Twoja firma korzysta z różnego rodzaju prezentacji, na webinaria, prezentacje sprzedażowe lub marketingowe one-pagery, to może być dobry moment na odświeżenie tych materiałów. Możesz nie tylko podkręcić ich wygląd, ale także ogólną organizację materiałów, dzięki czemu będą łatwe do odnalezienia.
A to jest lista rzeczy do zrobienia, z której możesz skorzystać:
- Zbierz wszystkie prezentacje, które wykorzystują menedżerowie i handlowcy w Twojej firmie.
- Przejrzyj slajdy. Sprawdź te elementy:
- Czy zawartość slajdów jest aktualna? Być może masz nowe produkty do dodania, Twój zespół się zmienił albo masz nową lokalizację biura.
- Czy graficzne standardy firmy są odpowiednio stosowane? Ludzie mają tendencję do dodawania własnych grafik, które mogą nie pasować do firmowej identyfikacji wizualnej. Tutaj „kreatywność” i własna inwencja może Cię zaskoczyć 😉 Rozważ dostarczenie tych grafik w stylu kompatybilnym z brand bookiem.
- Czy nie ma zduplikowanych slajdów, które przedstawiają prawie to samo? Im mniej właściwych slajdów będziesz mieć, tym łatwiej będzie z nich korzystać.
- Zapytaj swoich współpracowników o ich bieżące potrzeby, o wyzwania, których spodziewają się w ostatnim kwartale:
- Z których slajdów korzystają najczęściej, a które są już niepotrzebne?
- Jakiego formatu prezentacji potrzebują? Może do prezentacji na żywo albo do wysyłki mailem? Czy slajdy będzie trzeba drukować? Pomoże Ci to dostosować treść prezentacji do różnych sytuacji. Na przykład, jeśli pracownicy chcą drukować slajdy, lepiej unikać ciemnego tła.
- Jakich elementów prezentacji im brakuje? Konkretnego opisu produktu, wizualizacji procesu, materiałów badawczych, a może ikonek?
- Jakie nowe materiały będą im potrzebne w okresie jesiennych wyprzedaży?
- Zbierz wszystkie te oczekiwania i wprowadź je w życie – zaktualizuj slajdy prezentacji, jeśli używają przestarzałego stylu i treści. Co jeszcze możesz zrobić by ułatwić prace z szablonem PPT i prezentacją:
- Napisz instrukcję korzystania z szablonu prezentacji lub nagraj filmy instruktażowe, aby Twój zespół zobaczył, jak skutecznie z niego korzystać.
- Dodaj zasady korzystania z firmowych szablonów PowerPoint i innych materiałów marketingowych. Tematy, które firmy zwykle uwzględniają w swoich wytycznych brandingowych, to:
- Dobre i złe użycie logo
- Właściwe wykorzystanie barw firmowych
- Zalecane czcionki
- Wskazówki dotyczące wybierania obrazów (z bibliotek wewnętrznych lub zewnętrznych)
- Instrukcje dotyczące korzystania z narzędzi generatywnej sztucznej inteligencji w materiałach marketingowych, niezależnie od tego, czy są to obrazy generowane przez sztuczną inteligencję, czy tekst.
- Odśwież szablon prezentacji firmowej w razie potrzeby. Teraz jest najlepszy czas. Możesz zrobić to na kilku poziomach:
- tylko techniczna aktualizacja szablonu PowerPoint (układy slajdów, prowadnice, marginesy, fonty, paleta kolorystyczna),
- wykonaj lekki lifting grafiki tła prezentacji, zachowując ogólny styl,
- stwórz nowy projekt szablonu, wygląd i styl bardziej nowoczesny, pozostając jednak w obrębie wizualizacji firmowej.
- Przygotuj praktyczną bibliotekę slajdów z często używanymi elementami. Taki „silde-deck” pozwala pracownikom na ponowne wykorzystanie slajdów, zaoszczędzenie czasu i co ważne całość pozostaje w jednej linii graficznej.
- Udostępnij zaktualizowane materiały prezentacji: przechowuj pliki w udostępnionym folderze i poinformuj o tym współpracowników.
Poniżej proponuję kilka pytań, które możesz zadać w ankiecie skierowanej do osób w Twojej organizacji z wykorzystaniem prezentacyjnych materiałów marketingowych:
Pytania do „5-minutowej ankiety” dla Twojego zespołu:
- Jakie tematy slajdów często wykorzystujesz w swoich prezentacjach? To da Ci wskazówkę, co umieścić w firmowej bibliotece slajdów.
- Co jest największym wyzwaniem podczas przygotowywania prezentacji (np. struktura, wykresy danych lub tabele, obrazy… Uszereguj elementy, jeśli wybierzesz więcej).
- Korzystasz z szablonu firmowego PowerPoint? Jak często? Czy wiesz gdzie się znajduje? Czy łatwo jest znaleźć potrzebny materiał?
- Co pomogłoby Ci zrobić lepsze slajdy prezentacji tej jesieni? Co zaoszczędziłoby Ci najwięcej czasu na przygotowania?
Tematy do rozszerzania zestawu slajdów
Jeżeli stwierdzisz, że jest potrzeba rozszerzenia zasobów prezentacji, to podrzucam Ci listę tematów, które możesz uwzględnić:
- Ogólne informacje o firmie (kluczowe fakty, operacje, lokalizacje biur, slajd kontaktowy)
- Referencje klientów i studia przypadków z różnych branż.
- Portfolio produktów – zarówno jako krótki przegląd, jak i szczegółowe opisy.
- Zakreślacze do kreatywnej wizualizacji danych w tabelach, wykresach lub tekście (strzałki, znaczniki, ikony…).
- Mapy państw, w których działa Twoja firma, zarówno pojedynczych krajów jak i globalny zasięg.
- Często używane zdjęcia związane z Twoimi produktami i usługami.
- Slajdy z osią czasu firmową jak i projektową.
- Slajdy z charakterystyką rynku, z podstawowymi danymi demograficznymi grup docelowych
- Sales persona do prezentacji klientów B2B lub B2C
- Segmentacja klientów
- Harmonogram rozwoju produktu i plany rozwoju produktu
- Prezentacja zespołu i układy schematów organizacyjnych
Jeżeli potrzebujesz tego typu gotowych slajdów, to możesz przejrzeć bibliotekę infoDiagram, gdzie znajdziesz dużo gotowych do wykorzystania wizualizacji.
Wiem, że zebranie tego wszystkiego razem w tym wakacyjnym okresie może być wyzwaniem. Jednak jest to warte wysiłku. Twoi koledzy z działu sprzedaży docenią taką pomoc, gdy nadejdzie pracowity wrzesień, a oni będą pędzić z jednej konferencji na kolejne spotkanie sprzedażowe.
Jakie są Twoje doświadczenia z okresem letnim w biurze marketingu?
Jeśli masz pytania lub potrzebujesz pomocy przy sprawdzaniu prezentacji, daj mi znać. Chętnie pomogę. Możesz skontaktować się ze mną za pośrednictwem mojej strony LinkedIn lub naszej strony kontaktowej.
Udanego lata.
Peter,
Chief Presentation Designer & co-founder of Prezentio